W piątek 29 marca podczas Gali Żeglarskiej po raz pierwszy zostały przyznane Śląskie Nagrody Żeglarskie – Carbony. Gala odbyła się podczas Festiwalu Filmów Żeglarskich JachtFilm w Teatrze Ziemi Rybnickiej.
Nagrody zostały przyznane przez Kapitułę z pośród nadesłanych zgłoszeń. Laureatów nagrodzono w 6 kategoriach:
Laureaci Śląskich Nagród Żeglarskich Carbony 2018:
Trener Roku:
Jacek Błaszczyk – TS Kuźnia Rybnik - trener klasy Laser 4.7, Laser Radial i Laser Standard, którego zawodnicy zdobyli łącznie 4 nominacji do Kadry Narodowej Juniorów i Seniorów, 4 brązowe medale Mistrzostw Polski, i 4 trzecie miejsca w Pucharze Polski
Nadzieja Roku:
Kacper Błaszczyk – TS Kuźnia Rybnik – zawodnik klasy Laser Standard:
- Brązowy medalista Mistrzostw Polski 2018 w konkurencji Sprint w olimpijskiej klasie Laser Standard,
- 3 miejsce w Pucharze Polski Juniorów 2018 w olimpijskiej klasie Laser Standard Junior,
- 4 miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów w klasie Laser Radial,
- 5 miejsce Mistrzostw Polski Juniorów w olimpijskiej klasie Laser Standard.
Wydarzenie Roku:
XXIV Olimpiada Młodzieży w Żeglarstwie – Goczałkowice – Najważniejsze regatowe wydarzenie w sezonie 2018, rozegrano po raz pierwszy na Goczałkowicach. Regaty ogólnopolskie w ramach Olimpiady Młodzieży organizowanych przez Województwo Śląskie. Regaty rozegrano w 8 klasach i 12 kategoriach, udział wzięło łącznie 462 zawodników i zawodniczek. Regaty trwały łącznie 9 dni. Była to największa regatowa impreza w woj. Śląskim od lat.
Rejs Roku:
Zobaczyć Horn – Śląski Yacht Club – rejs wokół przylądka Horn na pokładzie S/Y Selma z grupą osób niewidomych. Są to pierwsi Polacy, którzy jako niewidomi okrążyli ten jeden najniebezpieczniejszych przylądków na świecie.
Żeglarz Roku:
Katarzyna Harc - czołowa zawodniczka Sekcji Żeglarskiej TS Kuźnia:
- Członkini Kadry Narodowej Juniorów w klasie Laser Radial, olimpijskiej klasie dla kobiet.
- Brązowa medalistka Mistrzostw Polski Juniorów 2018 w olimpijskiej klasie Laser Radial,
- Brązowa medalistka Młodzieżowych Mistrzostw Polski 2018 w olimpijskiej klasie Laser Radial,
- Zdobywczyni trzeciego miejsca Pucharu Polski w olimpijskiej klasie Laser Radial - w klasyfikacji Juniorów, trzecie miejsce w klasyfikacji OPEN (seniorki),
- Ósma zawodniczka Mistrzostw Polski Seniorek w Olimpijskiej klasie Laser Radial.
Powołana do Kadry Narodowej Młodzieżowców 2019.
Nagroda Specjalna:
Andrzej Rosicki jest autorem, współtwórca wielu wydarzeń, rejsów i projektów żeglarskich. Komandor Śląskiego Yacht Clubu, członek wypraw s/y Asterias, później założył i prowadził przez ponad 30 lat Ligę Morska i Rzeczną w Gliwicach, w ramach której nawiązał współprace z Technikum Kolejowym w Gliwicach współtworząc pierwszą na Śląsku klasę o profilu żeglarskim. Zaszczepił pasją i wychował kilka pokoleń żeglarzy oraz prowadził ośrodek szkolenia żeglarskiego nad jeziorem Dzierżno. Wychowankowie klasy brali udział w wielu wyprawach żeglarskich, najsłynniejsze to Cape Horn Antarctica i North-West Passage na jachcie S/Y Stary czy wyprawy na Spitsbergen. Organizował starty sekcji regatowej w latach 1992 – 2016. Dzięki niemu zakupiono pierwszą a potem kolejne Omegi Sport, jacht MK Cafe 24 a potem kolejne w klasach 730, Skippi650 czy Delphia 24. Członkowie sekcji regatowej zdobyli łącznie ponad 40 tytułów Mistrzów Polski i zdobywców Pucharu Polski w wielu różnych klasach, a wielu z jej wychowanków święciło triumfy w różnych klasach i regatach w Polsce i na świecie.
Foto: Gwidon Libera
Piątkowa gala odbyła się podczas Śląskiego Festiwalu Filmów Żeglarskich JachtFilm w Teatrze Ziemi Rybnickiej. Była to doskonała okazja do integracji środowiska żeglarskiego. Wśród blisko 600 przybyłych gości znaleźli się sympatycy żeglarstwa, zawodnicy, trenerzy, członkowie klubów, przedstawiciele biznesu oraz Władze Miasta i samorządowcy.
Nad całością Śląskich Nagród Żeglarskich czuwa Kapituła w składzie:
- Przewodniczący Kapituły: Kpt. Janusz Koper – Wiceprezydent Rybnika
- Marian Krupa – trener, Prezes Śląskiego OZŻ
- Kpt. Szymon Kuczyński - wybitny samotniczy żeglarz oceaniczny
„Gratuluje wszystkim laureatom i dziękuję kapitule za owocną pracę. Otrzymaliśmy sporo zgłoszeń, więc wybór był trudny. – ocenia Kpt. Janusz Koper – Cieszę się, że kolejna, druga edycja zakończyła się z powodzeniem, cieszę się że odbyła się w Rybniku, w mieście które promuje sporty wodne i wygląda na to, że Carbony stały się stałym wydarzeniem w żeglarskim świecie.”
Organizatorami wydarzenia byli MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego.
Oficjalna strona Śląskich Nagród Żeglarskich to www.slaskiezagle.pl gdzie można znaleźć wszystkie potrzebne informacje.
|