Cirrus (Ci) - Chmura pierzasta w kształcie białych włókien, delikatnych smug nitek, ławic lub wąskich pasm o jedwabistym wyglądzie. Najczęściej występują w postaci cienkich włókien, prawie prostolinijnych, nieregularnych zagiętych lub poplątanych chaotycznie ze sobą. Niekiedy mają charakterystyczne zagięcia do góry w kształcie haczyków. Występują też w ławicach tak gęstych, że wydają się szarawe, mimo iż chmury cirrus są bardziej białe niż jakiekolwiek inne, znajdujące się w tej samej części nieba. Ten rodzaj chmur może nawet lekko zasłonić Słońce, rozmywać jego zarysy, a czasem zasłonić zupełnie.
Człony chmur cirrus są niekiedy ułożone w szerokie równoległe pasma, które wydają się być zbieżne ku widnokręgowi. Rzadziej chmury cirrus ukazują się w kształcie małych, zaokrąglonych kłaczków mniej lub bardziej rozrzuconych lub w postaci zaokrąglonych wieżyczek o wspólnej podstawie. W rzadkich przypadkach cirrus może pojawiać się w postaci niewielkich kłaczków, zwykle z towarzyszeniem pasm kryształków lodu, ale w formie drobnych zaokrąglonych kopuł.
Cirrus składa się z małych i znacznie rozproszonych kryształków lodu, sunie po niebie majestatycznie, na oko powoli, w rzeczywistości z szybkością 70 km/h i więcej. O zachodzie Słońca wciąż pozostają białe, choć wszystkie niższe chmury zmieniają barwę na żółtawą, pomarańczową lub czerwoną. Zanim cirrus zmieni kolor na ciemniejszy, Słońce zwykle znika za horyzontem. To bardzo efektowny widok, szczególnie o wschodzie Słońca, kiedy powietrze jest czystsze.