MENU

Środki ratunkowe i asekuracyjne

Jachty muszą być wyposażone w środki ratunkowe w ilości co najmniej liczbie załogi. Środki ratunkowe oznaczają kamizelki ratunkowe, koła ratunkowe pełne i podkowy, pasy lub tratwy pneumatyczne. Osoby nie umiejące pływać i małe dzieci powinny podczas pływania mieć założone środki asekuracyjne, np. kamizelki.

Podstawowe środki ratunkowe i asekuracyjne:

- ratunkowe - te, które gwarantują uniemożliwienie utonięcia.

Tratwy ratunkowe pneumatyczne - znajdują się na dużych jachtach (najczęściej morskich), po znalezieniu się w wodzie lub po ręcznym odpaleniu same się nadmuchują, stanowią bazę dla rozbitków. Często zawierają nadajniki radiolokacyjne, pożywienie długoterminowe, leki itp.

Koła ratunkowe (pełne i podkowy) - stanowią środki zdolne utrzymać na powierzchni wody rozbitków, nie gwarantują jednak przetrwania ujemnych temperatur. Na każdym kole powinien być umieszczony napis podający nazwę jednostki i port macierzysty. Dookoła obwodu koła znajdują się uchwyty linowe.

Pasy ratunkowe - specjalne kamizelki, dawniej wypełnione styropianem lub korkiem, obecnie z pianek sztucznych, posiadających kołnierz pod głowę, uniemożliwiając jej tym samym zanurzenie pod wodę.

Każdy pas ratunkowy powinien być wyposażony w środki sygnałowe umieszczone w specjalnych kieszeniach, takie jak:

  • gwizdek sygnałowy (przymocowany do pasa na cienkiej lince) emitujący sygnał akustyczny o natężeniu nie niższym niż 110 db.
  • lampka elektryczna zainstalowana w górnej części pasa i zasilana z baterii elektrycznej uaktywnionej w chwili, gdy zostanie usunięty korek z jej korpusu, a woda morska przedostanie się do ogniwa (czas świecenia nie krótszy niż 10 godzin).
  • torebka z tzw. proszkiem "na rekiny" - czyli barwnikiem anilinowym, który po wysypaniu barwi wodę na kolor pomarańczowy lub jaskrawo zielony w celu wskazania miejsca, gdzie należy szukać ratowanego.

Środki te muszą być przechowywane razem z pasem, okresowo przeglądane oraz chronione przed uszkodzeniami.

Rzutki ratunkowe piłkowe lub rękawowe - tych pierwszych się raczej na jachtach nie stosuje z uwagi na nieporęczność. Oba typy służą do podania tonącemu znajdującego się na końcu 25 metrową liny pływaka i przyholowanie go do burty jachtu lub brzegu.

Specjalistyczny sprzęt ratowniczy - węgorze, bojki, służące do przeprowadzania akcji ratowniczej przez wyszkolonych ratowników.

- asekuracyjne jedynie pomagają w chwilach zagrożenia.

Kamizelki asekuracyjne - cienkie i wygodne, bez kołnierzy, zwiększają wyporność w razie wypadnięcia za burtę.

Profilaktyczne - np. tzw. "lifelina" wpinana karabińczykiem w reling lub do specjalnych mocowań na pokładzie - głownie w żeglarstwie morskim, powinno się ją stosować w każdych, a zwłaszcza cięższych warunkach atmosferycznych. W razie wypadnięcia za burtę eliminuje ona ryzyko odpłynięcia jachtu. Często używane są przez żeglarzy tzw. szelki, które posiadają 2 linki zakończone karabińczykami, pozwalające się wpiąć w "lifelinę".

Recencje książek żeglarskich
Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej do czego służą i jak nimi zarządzać. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na ich używanie. zamknij