Na rynku wydawniczym pojawia się coraz więcej książek o tematyce żeglarskiej. To bardzo dobrze, że mamy wybór tytułów, które pozwalają poszerzyć wiedzę żeglarską. Abyście nie zaginęli w całej masie podręczników, wspomnień, relacji z regat i rejsów, powieści przygotowaliśmy dla Was subiektywne recenzje wybranych przez nas książek.
Zapraszamy do lektury!
SZUKAJ:
200 Rad dla skipperów
Jak błyskawicznie poszeżyć swoją wiedzę żeglarską
Tom Cunliffle
200 rad dla skiperów to poradnik, który zawiera bardzo przydatne informacje zarówno dla początkujących, jak i dla doświadczonych skiperów. Porady są przedstawione prostym językiem, krótko i zwięźle. Jak zaznacza autor nawet, jeśli posiadamy spore doświadczenie, warto przyjrzeć się innemu punktowi widzenia na to samo zagadnienie.
Bornholm i archipelag Ertholmene
Przewodnik żeglarski
Marcin Palacz
Kolejny przewodnik żeglarski Marcina Palacza, tym razem przedstawia Bornholm i archipelag Ertholmene. Książka to raczej kompendium wiedzy, które jest potrzebna podczas rejsu na Bornholm. Znajdziemy tutaj wiele informacji ogólnych na temat wyspy, turystycznych, ale przede wszystkim żeglarskich wraz ze szczegółowymi opisami portów. Autor pominął najmniejsze przystanie dla łodzi, których i tak na 99% żeglarze nie odwiedzą.
Czytanie z chmur
Jak przewidywać pogodę
Oliver Perkins
W dobie powszechnego Internetu, gdzie prognozy pogody są dostępne łatwo i szybko, nawet na otwartym morzu, książka ta wydaję się zbędna. Moim zdaniem jednak wiedza w niej przedstawiona może być na wagę złota, gdy z różnych względów nie mamy aktualnej prognozy.
Dookoła świata o tak, o...
Dzienniki Oceaniczne
Dobrochna Nowak, Szymon Kuczyński
Książka ta nie jest relacją jednej osoby. To opowieść żeglarskiego duetu Szymona i Dobrochny zwanego „Zew Oceanu” o tym, jak fajne jest żeglarstwo. O tym, że można do niego podchodzić na wiele sposobów i realizować je w różnej formie. Że nie potrzeba do tego fortuny – chociaż nie da się ukryć, że wszystko ma swoją cenę.
Grecja dla żeglarzy
Tom 4 - Grecja Północna, Wyspy Egejsie (północne i wschodnie), Kreta
Elżbieta Kasperaszek, Piotr Kaperaszek
Grecja to kraj bardzo chętnie odwiedzany przez polskich żeglarzy, mimo że nie oferuje żeglarzom bogatej infrastruktury żeglarskiej. Przyciąga on jednak do siebie za sprawą przepięknych widoków, kryształowo czystego morza, zabytków, sympatycznych i otwartych ludzi czy prostej, ale jakże smacznej kuchni.
Manewry Portowe
Podręcznik RYA
Rob Gibson
Wykonanie bezpiecznego i dobrego manewru podejścia do kei czy odejścia od niej, daje bardzo dużo satysfakcji zarówno skiperowi, jak i jego załodze. Szczególnie, że manewrowanie w porcie w szczycie sezonu, przy wielu obserwatorach i trudnych warunkach atmosferycznych może być dużym wyzwaniem. Cała sztuka tkwi w dobrym zaplanowaniu manewru oraz przewidywaniu tego, co może się zdarzyć. Nie bez znaczenia jest też znajomość właściwości nautycznych jachtu. Ten ostatni element jest często pomijany przez skiperów.
Manewry w porcie
Krok po kroku
Lars Bolle, Klaus Andrews
Manewry w porcie bywają trudne. Ciasny i nieznany port, duży ruch, ciężkie warunki czy brak umiejętności załogi to wszystko elementy, które mają istotny wpływ na manewrowanie jachtem w porcie. Tutaj z pomocą przychodzi książka Manewry w porcie – Krok po kroku.
Morskie żeglarstwo turystyczne
Podręcznik RYA
Jeremy Evans
Według autora Morskie żeglarstwo turystyczne, to książka przeznaczona dla osób, które pragną samodzielnie prowadzić niewielki i średni jacht na morzu. Celem książki jest przekazanie podstawowych informacji z zakresu obsługi jachtu pod żaglami i na silniku, a także niezbędnej wiedzy potrzebnej do bezpiecznego i komfortowego pływania.
Nawigacja
Podręcznik RYA
Melanie Bartlett
Nawigacja bardzo się zmieniła na przestrzeni lat. Wielu żeglarzy wykorzystuje dziś elektroniczne urządzenie do prowadzenia nawigacji, jednak tradycyjne metody wciąż są aktualne i gdy elektronika zawiedzie pozwalają na bezpieczne dotarcie do portu.
Omega
Klasa narodowa
Jarosław Cieślak
Omega. Któż z braci żeglarskiej nie słyszał tej nazwy, a kto z nas nie pływał na tym jachcie. Wielu albo stawiało swoje pierwsze kroki na tej łódce, czy startowało w swoich pierwszych regatach klubowych właśnie na Omedze. A może odbyło na niej swój pierwszy mazurski rejs? Omega to jacht, który zapisał się pamięci nie jednego z nas, ale czy tak naprawdę znamy ten jacht i jego historię? Czy wiemy, co się dzieje z Omegą dzisiaj, gdy na naszych jeziorach pływa tyle nowoczesnych konstrukcji?