Założeniem festiwalu jest pokazywanie najlepszych filmów o tematyce marynistycznej. Motywem przewodnim festiwalu jest żeglarstwo i jego olbrzymia różnorodność. Staramy się pokazywać wyjątkowe historie w których morze i wiatr są istotnym elementem ich opowiedzenia.
Filmowe morskie opowieści są atrakcją dla każdego. Pokazujemy prawdziwych bohaterów i prawdziwe zdarzenia. Emocje które towarzyszą bohaterom są uniwersalne. Są to filmy o spełnianiu marzeń, pokonywaniu codziennych przeszkód by czegoś dokonać, pokonywaniu własnych słabości, dojrzewaniu, czy woli walki i przetrwania dla ocalenia zdrowia i życia.
Program każdej imprezy jest bardzo zróżnicowany. Tak będzie i tym razem.
Pokażemy dziewięć filmów z całego świata.
Dla fanów szybkiego żeglowania polecamy filmy „Przetrwać regaty” o udziale młodej kanadyjskiej załogi w regatach Rolex Middle Sea Race, oraz film „Przed 30” o edycji 2015-16 wokółziemskich regat Volvo Ocean Race .
Dla miłośników tych najzimniejszych stron świata pokażemy dwa filmy. Pierwszy z nich to „Breskell” – opowieść o próbie przepłynięcia kontynentu amerykańskiego wzdłuż północnych krańców Kanady drewnianym jachtem. Drugi film to „Pod gwiazdami Północy” – piękna historia francuskiej rodziny, która każdą zimę spędza w okolicy Spitsbergenu na wmarzniętym w lód żaglowym jachcie.
Filmem, na który polecamy szczególnie zwrócić uwagę jest australijski obraz „Zagubieni”. Opowiada o młodym australijskim żeglarzu Jesse Martin i jego przyjaciołach. Jesse jako pierwszy nastolatek (18 lat) opłynął samotnie świat bez zatrzymywania jachtem żaglowym. Będąc u szczytu sławy postanawia zrealizować kolejny wielki projekt żeglarski, który kończy się wielką katastrofą i kończy wielką karierę młodego żeglarza i celebryty. Film o bolesnym dojrzewaniu i wchodzeniu w trudny i jakże inny od własnych marzeń świat ludzi dorosłych.
Wielką atrakcją będzie na pewno obejrzenie znanego już z polskich kin filmu pt. „Maiden” Niewiarygodna historia młodej Amerykanki Tracy Edwars, która postanawia wystartować z całkowicie żeńską załogą w wokółziemskich regatach dookoła świata w 1998 rok. Film o wielkiej ambicji, determinacji i pokonywaniu społecznych barier przez grupę młodych dziewcząt. Film inspirujący, który zostawia mocny ślad w głowach widzów.
Po raz pierwszy w historii festiwalu odbędą się dwa pokazy premierowe polskich filmów.
Pierwszy z nich to „Kapitan”, poświęcony osobie Krzysztofa Baranowskiego. Jest to obserwacyjny dokument zrealizowany przez gdyńskiego reżysera Kryspina Plutę. Autor przez prawie trzy lata towarzyszył kapitanowi Baranowskiemu w jego codziennych życiowych sprawach. Film pokazuje zmagania kapitana z ostatnim wielkim projektem żeglarskim, jaki chce zrealizować. Opowiada także, jak żeglarskie cele stają się mniej ważne w obliczu wyzwań rodzinnego życia.
Druga premiera to „Normalni kolesie” o grupie zapaleńców, którzy postanawiają zbudować niewielkie drewniane jachty by na nich uczestniczyć w regatach „Setką przez Atlantyk”. Świetnie zrealizowany film pokazujący historię „normalnych kolesi” mających wielkie marzenia, za które czasem wypada zapłacić bardzo wysoką cenę…
Poza opisanymi filmami odbędą się projekcje wyróżnionych filmów amatorskich w ramach konkursu „a morze kręci mnie. Będą nagrody dla twórców i konkursy dla widzów. Gośćmi tegorocznej edycji festiwalu będzie kapitan Joanna Pajkowska, która po projekcji filmu Maiden opowie o swoich doświadczeniach z wielkimi sportowymi imprezami żeglarskimi, oraz Kryspin Pluta – autor filmu Kapitan.
Festiwal jest jedyną imprezą w Polsce o tej tematyce, oraz jedną z nielicznych na świecie. Jest również jedyną okazją do zobaczenia większości z prezentowanych filmów. Wszystkie filmy zagraniczne pokazywane są w wersji z polskimi napisami. Festiwal JachtFilm ma swoje repliki w kilku innych miastach Polski (Gdynia, Szczecin, Rybnik), które odbędą się w I kwartale 2020 roku.
Opisy wszystkich filmów dostępne są na stronie www.jachtfilm.pl. 9 edycja festiwalu JachtFilm odbędzie się w dniach 7-8 grudnia 2019 r. w Kinie Luna w Warszawie. Bilety są dostępne
|