W holenderskim Sneek rywalizację zakończyli żeglarze z niepełnosprawnościami. Polska reprezentacja startowała zarówno w klasie Single, jak i Double. W regatach wystartowały 22 załogi, z których większość wzięła udział również w rywalizacji jednoosobowej. Dlatego wyścigi w klasie Hansa 303 odbywały się naprzemiennie: jednego dnia dla double, a drugiego dla single.
W tej drugiej flocie rywalizowały 42 osoby, które podzielone zostały na 4 grupy, ścigające się w systemie każdy z każdym, a w finale wystartowało 21 najlepszych sterników i sterniczek. W klasie Double na najwyższym stopniu podium stanęła załoga Piotra Cichockiego i Olgi Górnaś – Grudzień. Każde z nich rywalizowało również w klasie Single.
Piotr Cichocki zajął drugie miejsce w klasyfikacji open mistrzostw Europy zdobywając równocześnie złoty medal wśród osób z niepełnosprawnościami.
- To były bardzo trudne regaty. W pierwszych wyścigach nie mogłem się przebudzić, a w kolejnych zaczęło się rozwiewać i było coraz trudniej, coraz ciężej. Ten, który wygrał te regaty, był po prostu lepszy. Myślę, że wypełniłem wszystkie warunki do tego, by wygrać, aczkolwiek wszyscy popełniają jakieś potknięcia. Oczywiście, że mam niedosyt, że przegrałem jednym punktem. Po to tu przyjeżdżamy, żeby wygrywać - komentuje swoje drugie miejsce Piotr Cichocki, a trener Polaków Grzegorz Prokopowicz dodaje:
- Regaty rozstrzygnęły się dosłownie na kilka centymetrów w ostatnim wyścigu, co pokazuje jak równe były to wyścigi i jak dużo emocji im towarzyszyło. Panowały dosyć trudne warunki. Fala była krótka i wysoka, a dodatkowo robiły ją przepływające przy trasie kontenerowce.
11. miejsce zajęła Olga Górnas – Grudzień, 13. Michael Dżugan, a 18. Andrzej Bury.
W klasie Double Andrzej Bury i Michael Dżugan zakończyli mistrzostwa Europy na 8. pozycji.
Link do wyników: https://hansaregionals.org/results-european/
Żeglarstwo dla osób z niepełnosprawnościami było dyscypliną pokazową w Igrzyskach Paraolimpijskich w Atlancie w 1996 roku, a następnie w pięciu kolejnych igrzyskach, od Sydney 2000 do Rio 2016 żeglarze z niepełnosprawnościami rywalizowali o olimpijskie medale i laury. W 2016 roku Monika Gibes i Piotr Cichocki zostali mistrzami świata w klasie Skud 18, a następnie zajęli 4. miejsce na Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio de Janeiro. W 2015 roku podjęto decyzję, że para żeglarstwo niestety wypada z olimpijskiego programu. Mimo tego, jest to sport bardzo mocno rozwijający się i na to właśnie chcą zwrócić uwagę władze World Sailing, które przygotowały i wdrożyły całą strategię powrotu parasailingu na Igrzyska, a Polski Związek Żeglarski również aktywnie wspiera i lobbuje kwestię powrotu żeglarstwa do programu Igrzysk Olimpijskich.
|