
Karol Borchardt
Wydawnictwo | Wydawnictwo Morskie |
Wydanie | I |
Rok wydania | 1960 |
Dodatkowe info | Twarda okładka, 383 strony |
Nasza ocena | ![]() |
Znaczy kapitan to zbiór 37 opowiadań poświęconych kapitanowi żeglugi wielkiej Mamertowi Stankiewiczowi. Autor na kartach książki przedstawia opowiadania o ludziach morzach i ich służbie na morzu, o przyjaźni i wierności, o ich pasji i marzeniach. Są to opowiadania, które nie raz rozśmieszają do łez, a czasem wywołują łzę wzruszenia. Naszym zdaniem jest to obowiązkowa lektura dla każdego kto interesuje się żeglarstwem.
Autor, Karol Olgierd Borchardt, jest piewcą i kronikarzem pionierskiej epoki w historii polskiej floty morskiej. Na kartach tej książki Borchardt przedstawia słynnych kapitanów, statki parowe z pierwszej połowy ubiegłego wieku, transatlantyki oraz legendarne żaglowce szkolne. Książka ta nie tylko opowiada o historii polskiej marynarki handlowej, ale także przenosi czytelników w świat pełen przygód i pasji. Borchardt, jako doświadczony marynarz, który pływał na transatlantykach "Polonia", "Kościuszko" i "Piłsudski", przekazuje swoją wiedzę i miłość do morza w sposób, który inspiruje i edukuje.
„Znaczy Kapitan” to nie tylko opowiadania o życiu podczas rejsów. Życiu przeplatanym rutyną i ciężkimi obowiązkami oraz niezwykłym poczuciem humoru załogi i zabawnymi sytuacjami. To nie tylko opowieść o rejsach romantycznych. To też tułanie się od portu do portu na początku wojny. To także opowieść o początkach polskiej żeglugi. O jej porażkach i sukcesach. A także o sporych problemach. Choćby o tych wynikających z przeogromnych różnic w kadrze dowodzącej, która dotychczas służyła w trzech zupełnie różnych systemach pod trzema obcymi banderami… Ale to przede wszystkim opowieść o ludziach, którzy mniej lub bardziej, ale tworzyli zgrany zespół. A nad wszystkimi i nad wszystkim pieczę sprawował niezastąpiony kapitan Mamert Stankiewicz.
"Znaczy Kapitan" miała ogromny wpływ na pokolenia żeglarzy i miłośników morza w Polsce. Książka ta nie tylko krzewiła miłość do morza, ale także kształtowała wizerunek polskiej marynarki handlowej jako profesjonalnej i szanowanej na arenie międzynarodowej. Wielu czytelników, którzy zetknęli się z tą książką w młodości, zainspirowanych zostało do podjęcia kariery w marynarce lub związania się z morzem na inny sposób.
Obowiązkowa lektura dla każdego, kto lubi morze, czy ciekawi się życiem na morzu. Ciekawe i momentami zabawne opowiadania o polskiej marynarce międzywojnia, o ludziach morza, o budowie charakteru i mentorstwie. Opanowana emocjami i ciut żołnierska w stylu, ale na pewno nie 'telegraficzna', czego obawiał się autor. Ta książka przynosi również całą gamę różnych emocji, od śmiechu na głos po przez łzy wzruszenia. Jest jednocześnie rozrywką i lekcją życia. To książka, do której, wielu z Was będzie wracać.